Nebojte se meditace. Prospěje tělu i duši a zvládne ji i úplně každý
- 29 Červenec, 2022
- 0 Komentáre
Zatímco dříve byla meditace prakticky výsadou zemí dálného východu, dnes se tento pojem vyskytuje ve slovníku stále většího počtu lidí i ve střední Evropě. A není divu! Meditace totiž prospívá nejen našemu duševnímu, ale i tělesnému zdraví. Proč si ji tolik lidí oblíbilo, jak na ni a co k ní potřebujete? To vám rádi prozradíme v našem článku.
Jednu dobrou zprávu vám ale řekneme hned na začátku – běžnou, každodenní meditaci může do svého života zařadit opravdu úplně každý. Nemusíte být jógín nebo mnich, nemusíte v nabitém rozvrhu hledat hodiny volného času.
Říkáte si, proč byste vlastně měli meditaci praktikovat? Důvodů je hned několik.
Ach, ten stres
V dnešní uspěchané a vypjaté době se stresu nevyhne nikdo. Řešíme problémy v práci, máme starosti s dětmi, občas se hádáme s partnerem či partnerkou, finanční situace není zrovna příznivá… Zatímco krátkodobý stres jako přirozená odpověď organismu na ohrožení není nic neobvyklého a extra nezdravého, u stresu dlouhodobého je to právě naopak. A vzhledem k tomu, že většina z nás ze starostí prakticky nevychází, žijeme ve stresu dlouhodobém neboli chronickém. A to už problém představuje.
Při stresu se do lidského těla vyplavuje řada chemikálií a hormonů v čele s kortizolem, jemuž se přezdívá stresový hormon. A právě jejich dlouhodobé působení v těle je spojeno s celou řadou potíží. V důsledku stresu jsme unavení, trpíme bolestmi hlavy, nefunguje nám zažívání, špatně se soustředíme, zapomínáme, málo spíme, cítíme napětí ve svalech.
I když to na první pohled nevypadá jako závažné stavy, pokud se vyskytují chronicky, pak mohou přerůst ve skutečný problém v čele se srdečními onemocněními, duševními problémy, zvýšeným počtem zánětů v těle, obezitou v důsledku pomalého metabolismu, stresového přejídání a nedostatku spánku. A takto bychom mohli pokračovat. Ještě pořád se vám zdá stres jako nedůležitý problém?
Dejte stresu sbohem
Způsobů, jak se alespoň částečně zbavit stresu či jeho dopady zmírnit, je několik. Patří mezi ně například pobyt v přírodě, sport, relaxace, ale také třeba sledování zábavných videí. Ovšem tím neúčinnějším je právě meditace.
Díky meditaci se naše mysl i tělo zklidní a zharmonizuje, klesne hladina stresových hormonů, uvolníme se, utřídíme si myšlenky, zbavíme se úzkosti a napětí. Pro meditaci nemusíte mít žádné zvláštní nadání, nepotřebujete drahé vybavení, nemusíte jí věnovat hodiny času, aby byla opravdu účinná. Stačí vám 10 minut denně – a ty najde i v sebenabitějším rozvrhu opravdu každý z nás. Takže jak na to?
Místo jen pro mě
Pro meditaci si zvolte místo, kde se cítíte dobře. Nezáleží na tom, zda se jedná o obývák nebo třeba zahradu. Důležité však je, aby vás během meditování nikdo nerušil. Zatímco někteří lidé rádi meditují v tichu, jiným vyhovuje jemná relaxační hudba. Záleží na vás, co pro vás bude tím pravým. Pokud přemýšlíte, jaký zvuk vám zajistí harmonii na zahradě nebo terase, můžete zkusit zvonkohru, která jemnými tóny zajistí poklidnou atmosféru, aniž by vás jakkoli rušila.
V rámci přípravy na meditaci se oblečte do něčeho pohodlného, ať už jsou to staré tepláky nebo letní šaty. Jde o to, aby vás oblečení nijak neomezovalo, neškrtilo nebo neškrábalo. Meditovat můžete třeba na posteli nebo v oblíbeném křesle, případně v trávě. Ale spoustě lidí vyhovuje obyčejná zem, na kterou si hodí měkkou deku nebo pár polštářků pro větší pohodlí.
Probouzejí ve vás pocit uvolnění vůně? Pak si můžete k meditaci zapálit třeba vonnou tyčinku či kužel, případně do difuzéru nakapat oblíbený esenciální olej. Jen pozor, abyste to s ním nepřehnali. I příliš výrazné a silné vůně dokáží působit rušivě.
Jde se na to
Když jste si u zbytku rodiny zajistili potřebný klid a připravili si prostředí na meditaci, můžete se pustit do díla, respektive do samotného meditování. Pohodlně se usaďte – zvolte si pozici, ve které je vám dobře, případně můžete zkusit klasický turecký sed. Záda by však v každém případě měla být vždy rovná, aby se vám dobře dýchalo. Ruce nechejte splývat podél těla nebo je položte do klína. Důležité je, aby vás nic nebolelo a byli jste v maximálním pohodlí.
Nyní zavřete oči a soustřeďte se na své dýchání. Nesnažte se jej nějak měnit, nechejte vzduch volně proudit do plic a z nich a tento pohyb pozorujte. Zpočátku se vám samozřejmě bude stávat, že vaše myšlenky utečou k tématům, jež vás trápí. To je v pořádku, i umění „vyčistit si hlavu“ je potřeba natrénovat. Prostě se v takovém případě snažte myšlenky zase odehnat a vrátit se k pozorování vlastního dechu.
Může se stát, že budete patřit k lidem, kteří se hůře soustředí, pokud mají zavřené oči – jako kdyby pro jejich mozek byla zavřená víčka signálem, že se může „rozběhnout“, kam chce. V takových případech nechejte oči otevřené. Abyste však netěkali očima z jedné věci na druhou, vyberte si v okolí jeden předmět, na který se budete soustředit. Může to být samozřejmě cokoli, případně můžete svůj „meditační koutek“ vybavit stylovou dřevěnou soškou Buddhy nebo třeba harmonizačním spinnerem, který vytváří neopakovatelné kouzlo, harmonizuje prostředí a napomáhá meditaci.
Snažte se meditaci věnovat alespoň 10 minut denně. I to tělu stačí, aby se zklidnilo a bylo lépe připravené na boj se stresem.
Komentár Zrušiť komentovanie